5 dôvodov prečo navštíviť Icu v Peru (časť druhá)

Autor: Matúš Záhradník | 13.6.2014 o 16:52 | (upravené 14.7.2014 o 14:47) Karma článku: 4,18 | Prečítané:  522x

Sú dve veci, ktoré by sa z vedomostí získaných prinajmenšom sledovaním televíznych programov nejaký ten rok mali vynoriť, keď sa povie Peru. Prvá z nich je jedno z najdrahších a najnavštevovanejších miest v Južnej Amerike, a v starej reči Inkou „kečua“ nesie názov „Starý Vrch“. Druhou sú pomerne stále nevysvetlené obrazce na planine v blízkosti mesta Nazca. Machu Picchu sa verím budem v budúcnosti venovať obšírnejšie a zo skúseností z prvej ruky. Dnes pokračujem listom a opisom najzaujímavejších miest v okolí Ici. 

3) Krásne a pomerne malé mestečko Nazca leží 150 km od Ici smerom na juh. Obrazce sa v skutočnosti nachádzajú po ceste medzi mestami Palpa a Nazca. Nachádzajú sa v blízkosti Panamerickej diaľnice, spájajúcej Ameriky od severu po juh. Nazca obrazce nevznikli len pred nedávnom pre zaujatie okoloidúcich na autách ako by mohol niekto tvrdiť, a človek sa niekedy čuduje prečo sa diaľnica nachádza v takej bezprostrednej blízkosti. Obrazce neunikli smutnému osudu v niektorých prípadoch, a boli zdevastované v procese stavby diaľnice. Nešlo až tak o barbarizmus staviteľov ako nevedomosť. I keď je niektoré z obrazcov vidieť z pohľadu zo zeme, pri niektorých veľkých je naozaj ťažké rozpoznať, že sa jedná o unikatnú štruktúru tvoriacu niečo viac. Bol to prínos Marie Reiche, ktorá prvá objavila, že sa jedná o niečo viac ako len tmavé a svetlé kamene na náhornej plošine. Dnes sú pre turistov organizované prelety v malých lietadlách ponad planinu za nie moc extrémnu sumu 100$, vďaka ktorej môžte vidieť všetky dobré viditeľné symboly, odborne nazývané geoglyfy.

4) Paracas je meno ďaľšej destinácie ktorá ma očarila. Jedná sa o národný park v blízkosti Pisca, južnejšie na polostrove rovnakého mena. Okrem prekrásnych piesočných pláži chránených pred návalmi turistov a surferov z celého sveta, rezervácia ponúka úplne a definitívne žiadne stopy po... flóre. V celom parku nenájdete jedinú rastlinu. Rezervácia slúži na konzerváciu prírodného bohatstva na plošine v blízkosti pobrežia na ktorom sa nachádzajú pozostatky po prehistorickom zivote v mori. Na každom kroku, až vietor odfúkne vrchné vrstvy piesku, môžte vidieť mnohé skameneliny mušlí a morských živočíchov spred desiatok tisíc rokov. Doteraz stále nie úplne zvetralé vrchy pokryté vrstvou piesku pripomínajú púsť, ktorú by ste mohli hneď odmietnuť ako možnú destináciu svojich ciest. Vôňa morskej soli v ovzduši, hukot burácajúcich vĺn o útesy, pocit morského vánku hoci pod páliacim slnkom, a horúci piesok medzi prstami ako i krásny pohľad, kde sa miešajú odtieňe piesku od žltej po červenú... to všetko Vás nakoniec istotne očarí. Paracas je nezabudnuteľný.

5) Na záver tu máme Ostrovy Las Ballestas, inak nazývané aj „Malé Galapágy“. Sú ako inak neobývané a výlet loďou na ne si môžte spraviť z blízkého prístavného mesta Pisca, plavba trvá cca 30 minút. Prečo by na také drobné opustené miesto v oceáne niekto vôbec išiel na prehliadku? Ostrovy slúžia ako útočísko pre nespočetné množstvo rôznych druhov živočíchov. Okrem tisícok morských a prímorských vtákov, ktorých mená neviem, tu môžte vidieť tiež obrovské pelikány, či uškatce (Tu som dlho rozmýšlal či doslovný preklad anglického mena týchto zverov existuje na Slovensku, pomenovanie „morský lev“ predsa len môžte nájsť v niekoľkých blogoch v slovenčine. Meno „Sea Lion“ však uznajte sami znie o trochu zaujímavejšie.) či dokonca zopár druhov drobných tučniakov. Zväčša má človek príležitosť vidieť ich maximálne tak v Zoo alebo Akváriach. ( Moje najobľúbenejšie sa nachádza v Bostone.) Sprievodcovia však dôrazne trvajú aby v turisti z člnov hlukov nerušili odpočinok fauny na ostrove, ktorá počas teplých období môže narásť až do počtu desiatok tisícov jedincov rôznych zvierat a vtákov. Brožúra a skúsený domáci tvrdia o počte cez 5000 uškatcov na súostroví, mne sa počas zimnej sezóny podarilo zahliadnuť dokopy 5 lenivých spáčov na útesoch.
 

Poviem Vám, ak si mám vybrať medzi Cyprami, Chorvátskami, Tureckami a inými okukanými destináciami Slovenskému srdcu tak blízkymi, nevidím dôvod neísť na dovolenku na miesta, ktoré preskúmalo omnoho menej ľudí. Možno Vás tieto miesta nadchnú pri plánovaní ďaľšej dovolenky. Verte či nie, moc veľký rozdiel vo financiách by ste naozaj nemali. Chce to len chuť skúsiť niečo nové. 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?