Niekedy treba zastaviť čas I.

Autor: Matúš Záhradník | 10.4.2014 o 5:33 | (upravené 14.7.2014 o 14:57) Karma článku: 5,33 | Prečítané:  389x

Nikdy som nechápal tú zodpovednosť učiteľov na školských výletoch. Z druhej strany katedry veci vždy vyzerajú jednoduchšie. Každé obmedzovanie vyznieva takmer ako poklona akejkoľvek známej tyranii a diktatórským režimom. Ale v momente, keď som pred pár dňami dostal na zodpovednosť tucet žiakov, niektorých bez elemtárnej schopnosti počúvať, jedno v akom jazyku, stal sa aj prechod cez vyľudnenú cestu adrenalínovým športom. Vidieť sa roztrhaný v zuboch, dobitý, zažalovaný až do zelena od ich rodičov, či už len mať čiernu škvrnu na svedomí za akúkoľvek ujmu na ich zdraví... tak si budúcnosť fakt nepredstavujem. Preto nečudo, že ma prekvapilo, keď po prílete na letisko a počas prvých krokov z hotela do reštaurácie cez mesto omnoho divokejších mravov sa skupina inak priveľmi živých chalanov držala pokope pri mne. V mojej lámanej španielčine som sa teda spýtal jedného z nich, či sa niečo deje. A odpoveďou mi bolo, že kedže som gringo, musia na mňa dávať pozor, lebo ľudom sa tu stávajú nepríjemné nehody pokiaľ nemajú geneticky a opticky dokázateľnú príbuznosť s rodenými Peruáncami. Milé.

 

Bol večer a po prílete na malé letisko bol našim cieľom 5 hviezdičkový hotel v centre severo-peruánskeho mesta Chiclayo. Kvázi celoročné letovisko, kedže teploty cez deň sa tu pohybuju v každom období okolo 28 - 35 °C. Tu by mala prísť narad otázka každého poctivého čitateľa, čo to je za školský výlet s pobytom žiakov v 5 hviezdičkovom hoteli? K otázke, z ktorej mi občas samému vrie krv sa samozrejme vrátim. Nasledujúce ráno bolo už o siedmej ráno, po neskorom prílete a príchode na hotel polhodinu po polnoci v to isté ráno, našim cieľom výskumné biotechnologické laboratórium pri pár hodín autobusom vzdialenej priehrade. Ako mi bolo povedané autoritami školy, o dostatok spánku pre deti sa vraj nemusím báť, kedže ide o študijný výlet. Podľa slov organizátorky výletu, ktorá vďaka svojim priamym predkom ma viac než typické polsko-české meno, no okrem najtypickejších nadávok slovanské jazyky neovláda, spánok je preceňovaný. Ona sama na univerzite spávala 4 hodiny celé roky ...a iné kecy. Pri intenzite štúdia, ktoré na 12 ročné deti nakladajú sa čudujem, či chcú naozaj na priemerne drahej súkromnej vychovať elitu národa, a ak áno, tak sa pri pohľade na ich metódy absolutne nečudujem, že peruánske vzdelanie má také otrasné výsledky, aké má. (Kedže toto nie je až taká samozrejmá verejná vedomosť nikde na svete: zo 65 krajín zapojených do testovania v matematike a prírodných vedách skončilo Peru v roku 2013 na poslednom mieste.)

Výlet pokračoval pre mňa i deti nudným tempom, dlhými jazdami v autobuse. Návšteva historického múzea pred-kolumbovských kultúr bola skutočne zaujímavá len pre mňa, absolútneho neznalca hoci vraj absolventa učiteľstva histórie. Jediným návštevníkom s tonami otázok o význame symbolov, a kresieb, a rituálov som bol za pomoci študentov a ich prekladu zase len ja. O nich o tom vedeli už všetko, bolo im to vtĺkané do hláv od detstva. Ak si niekto naozaj myslí, že pravidelné vychádzky detí do múzeí prinesú v dobe internetu nejaké prelomy v záujem bez akejkoľvek snahy posunúť výskum smerom k zaujímavostiam inde nevideným... ich motivácia a záujem bola na bode mrazu. Na to človek nemusí trenovať čítanie z dlane či tváre.

Hlavná časť výletu, kam sme nasledujúci deň smerovali, po opätovne absolutne zbytočnej prehliadke menšej fabriky na lokálne cukrovinky, však bola o niečom úplne inom. Kým mierne za vlasy pritiahnuté pokynu k prvým dňom sa zamieravali na vypracovávanie úloh zo zažitého v daný deň, z okruhov matematiky, mechaniky, biologie, historie a ekonomiky, nasledujúca časť mala formovať charakter detí. Tu sa vo mne do tohto momentu bijú dva pohľady, čo vlastne v ten podvečer stalo.

Pokračovanie čoskoro...

Pripájam fotografie z Chiclaya a okolia.

beznazvu02_big_tab.JPG

 

Tradičné tance z pobrežného regiónu v meste Zaňa.

 

beznazvu03_big_tab.JPG

 

Pri vodnej nádrži Galito Ciego.

 

beznazvu04_big_tab.JPG

 

Krásne centrum okrajovej časti Chiclaya za slnečného počasia. Zdanie však klame, parky a záhrady po pár kilometroch vystrieda všade prítomný odpad, špina a zanedbané cesty a ulice.

 

beznazvu05_big_tab.JPG


Nie všetko, čo ako kopec vyzerá, kopcom vždy bolo. Na ceste k pred-kolonizatorským pyramídam, symbolom riegiónu Lambayeque.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?